رهام کالا
 

سنسور هشدار دهنده نشت گاز

سنسور هشدار گاز

سنسور هشدار دهنده نشت گاز، تجهیزی است که با استفاده از آن می توان از بالا رفتن غلظت گاز در محیط مطلع شد. در بسیاری از اماکن سرپوشیده و به خصوص منازل مسکونی و در فصل سرما، از تجهیزات گرمایشی گازسوز برای تأمین گرمای مورد نیاز محیط، استفاده می کنند. این تجهیزات از گاز شهری به عنوان سوخت استفاده می کنند. گاز شهری ترکیبی از گازهای مختلف از جمله هیدروژن، متان، کربن مونو اکسید، کربن دی اکسید، نیتروژن و هیدروکربورها است. به غیر از موارد ذکر شده ناخالصی های دیگری مثل بخار آب، امونیال، گوگرد و اسیدسیانیدریک نیز در گاز شهری وجود دارند. اما یکی از نگرانی هایی که در مورد گاز شهری و وسایل گازسوز وجود دارد، مسأله سوخت ناقص این گاز و نشت و رهایش گاز کربن مونو اکسید در محیط اطراف است که می تواند موجب مسمومیت و حتی مرگ افراد شود.

گاز شهری باید در مجاورت جریان هوا و میزان کافی اکسیژن به طور کامل بسوزد و شعله وسایل و تجهیزات گازسوز باید به رنگ آبی باشد. اما در صورت وجود هر گونه نقص فنی و یا میزان ناکافی مقادیر اکسیژن موجود در محیط این گاز به صورت ناقص می سوزد. در شرایط سوخت ناقص گاز شهری میزانی اضافی از گاز که قادر به سوختن نبوده در محیط اطراف منتشر می شود. نگرانی های زیادی در مورد انتشار این گاز و به خصوص جزء کربن مونو اکسید آن وجود دارد چرا که کربن مونو اکسید اثرات سوئی بر سلامت انسان و به خصوص سیستم تنفسی وی خواهد گذاشت.

سنسور هشدار دهنده نشت گاز

سنسور هشدار دهنده نشت گاز

در واقع می توان گفت سیستم تنفسی انسان راه ورود گاز کربن مونو اکسید به خون و دیگر اورگان ها به خصوص مغز است. این گاز بی رنگ و بی بو است و افرادی که در معرض آن قرار دارند و در حال استشمام آن هستند از روند مسمومیت خود بی خبرند. پس از سوخت ناقص گاز درون وسایل و تجهیزات گازسوز، مقدار از گاز به صورت متناوب وارد محیط اطراف که به طور حتم محیطی محصور و سرپوشیده است، می گردد.

در این شرایط میزان اکسیژن موجود در محیط رو به کاهش خواهد بود. گاز کربن مونو اکسید از طریق استشمام و نفس کشیدن وارد ریه ها می شود و در آن جا از طریق فرایند تبادل گاز وارد خون می شود. کربن مونو اکسید میل ترکیبی شدیدی با هموگلوبین خون دارد. هموگلوبین پروتئین انتقال دهنده اکسیژن است و در شرایط عادی با اکسیژن پیوند برقرار کرده و این مولکول را که مسئول حیات سلول های بدن است، به اورگان های مختلف منتقل می کند. اما در شرایط کمبود اکسیژن و بالا بودن میزان کربن مونو اکسید، هموگلوبین قادر به برقراری پیوند با اکسیژن نیست و با کربن مونو اکسید پیوند برقرار می کند.

در چنین شرایطی اکسیژن مورد نیاز برای تنفس سلولی تأمین نمی شود و بدن در شرایط مسمومیت با گاز کربن مونو اکسید قرار می گیرد و رفته رفته علائم مسمومیت با این گاز بروز خواهد کرد.

سردرد، تاری دید، گیجی، حالت تهوع، استفراغ و خواب آلودگی از علائم مسمومیت با گاز کربن مونو اکسید است.

در نهایت که میزان اکسیژن های سلول های مغز به حداقل میزان خود برسد، کنترل عصب ها و ماهیچه ها از اختیار فرد خارج می شود. در موارد شدید تشنج و سپس مرگ رخ خواهد داد.

در مواردی که گاز در حال نشتی است و افراد در خواب به سر می برند به طور حتم با استشمام متناوب گاز حیات خود را از دست می دهند زیرا فرد در حالت خواب به هیچ وجه هوشیار نبوده و متوجه علائم مسمومیت در خود نخواهد شد.

اما راهکار مقابله با نشت گاز و نیز به خطر افتادن سلامت افراد چیست و چگونه می تواند مانع از مسومیت افرادی شد که از وسایل گاز سوز در منازل و محیط فعالیت خود استفاده می کنند.

سنسور هشدار دهنده نشت گاز

سنسور هشدار دهنده نشت گاز در اماکنی که از وسایل گازسوز استفاده می کنند نصب می شود. این دستگاه دارای سنسورهایی است که به غلظت های معینی از گاز کربن مونو اکسید حساس هستند و در صورت افزایش غلظت این گاز در محیط علائم هشدار دهنده سمعی و بصری را فعال می کنند تا افراد را از نشت گاز مطلع سازند. سنسور هشدار دهنده نشت گاز دارای قابلیت های مهمی است که باید در تمامی اماکنی که از وسایل و تجهیزات گازسوز استفاده می کنند وجود داشته باشد.

محل نصب سنسور هشدار دهنده نشت گاز

این دستگاه ها باید توسط افراد با تجربه و کاردان نصب شوند و نصب توسط افراد بی تجربه می تواند مشکلات و نقص در عملکرد دستگاه را به دنبال داشته باشد.

سنسور هشدار دهنده نشت گاز را باید در اتاق ها و مکان هایی که وسایل گازسوز در آن ها وجود دارد نصب کرد و به طور کلی محل نصب این تجهیزات باید به گونه ای باشد که چراغ هشداردهنده بصری و نیز آلارم صوتی آن در تمام اتاق ها قابل شنیدن و تشخیص باشد.

در صورتی که منزل مسکونی و یا محل فعالیت شما چند طبقه باشد باید در هر طبقه از این سنسور به صورت مجزا استفاده کرد.

فاصله ی محل نصب این دستگاه ها تا محل استقرار وسایل گازسوز باید چیزی در حدود ۱ تا ۳ متر باشد. فاصله ی این سنسور از سقف باید در حدود ۱۵ سانتی متر باشد. همچنین فاصله از کف نیز باید در حدود ۲۲۹ سانتی باشد. 

سنسور هشدار دهنده نشت مونو اکسید کربن

سنسور هشدار دهنده نشت مونو اکسید کربن

سنسور هشدار دهنده نشت گاز نباید در مکان های زیر نصب شود:

  • در فضاهای محدود و بسته مانند داخل قفسه ها و پشت کمد ها، پشت پرده ها و …
  • در اماکنی توسط دیگر اسباب و اثاثیه مسدود شود
  • در بالای سینک
  • در نزدیکی درب ها و پنجره ها
  • نزدیک فن
  • نزدیک به سیستم ها و دریچه های تهویه و یا هواکش ها
  • در مکان هایی که تغییر دمایی زیادی دارند مثلاً در امکانی که دمای آن ها ممکن است به بالای ۴۰ درجه یا ۱۰ درجه پایین تر از صفر برسد.
  • در اماکنی که گرد و غبار و چربی به راحتی می تواند سنسورها را کثیف کند به عنوان مثال آشپزخانه.
  • در مکان هایی که تولید رطوبت در آن ها بالا باشد مثل حمام.
  • نزدیک به اجاق پخت پز.

نشانگرها و موارد اخطاردهنده

چراغ پاور

این چراغ در سنسورهشدار دهنده نشت گاز معمولا به رنگ سبز است و برای نشان دادن خطا و مشکل در سیستم هشدار دهنده به کار می رود.

چراغ خطا

به رنگ زرد است و برای نشان دادن خطا و نقص فنی در سیستم هشدار دهنده کاربرد دارد.

چراغ هشدار

این چراغ وضعیت هشدار و یا همان غلظت بالای گاز در محیط را هشدار می دهد.

کلید تست/ قطع صدای آژیر

برای تست عملکرد و یا قطع صدا در حین آلارم و هشدار به کار می رود.

آژیر

این قسمت در حالت هشدار فعال می شود.

هنگامی که سنسورهای میزان بالای گاز را در محیط تشخیص دهند، آلارمی با صدای بلند پخش می کنند که این آلارم می تواند به صورت شنیدن چند بوق با صدای بلند باشد وبه تناوب تکرار شود تا زمانی که آلارم به صورت دستی قطع گردد. در چنین شرایطی افراد از نشت گاز باخبر می شوند و بلافاصله شیر گاز را قطع می کنند و جریان هوا را در محیط برقرار می سازند. همچنین اگر در حالت هوشیاری نباشند و در خواب به سر ببرند با صدای آلارم از خواب بیدار می شوند.

سنسور هشدار دهنده نشت گاز می تواند به شیر برقی قطع کن گاز نیز متصل شود و فرمان قطع جریان گاز را به این شیر شیر ارسال کند. شیرهای قطع کن جریان گاز در مسیر خروج گاز از لوله به وسایل گازسوز نصب می شوند و با استفاده از نیروی برق کار می کنند و در صورتی که از سنسور هشدار دهنده نشت گاز فرمان بگیرند جریان گاز را با استفاده از تجهیزات مسدود کننده خود، مسدود می کنند.

دیدگاه‌ها ۰

*
*

اضافه کردن آدرس

ایران