رهام کالا
 

شما بگویید؛ نظرتان درباره فورد موستانگ نسل اول چیست؟

تولد اسب سرکش آمریکایی

داستان تولد موستانگ به سال ۱۹۶۴ برمی‌گردد؛ سالی که اسب وحشی فورد متولد شد تا به جنگ رقبای قدرتمند و نام‌داری مثل شورولت و دوج برود و برایشان خط و نشان بکشد. همین شد که اولین نسل اسب خشمگین آمریکایی به عنوان مدل ۶۵ به بازار عرضه شد و نظر بسیاری از مشتریان و منتقدان را به سوی خود جلب کرد.

هویت موستانگ

اگرچه فورد تا امروز ۶ نسل از خانواده‌ی موستانگ معرفی کرده اما بسیاری شناسنامه‌ و هویت این محصول فورد را با همان نسل اول می‌شناسند؛ خودرویی که در اوج سادگی بسیار جذاب و دوست‌داشتنی بود و هنوز پس از گذشت نیم قرن، هنوز خواستنی است! البته همین نسل اول در چهره‌های مختلفی به بازار عرضه شد تا با فیس‌لیفت‌‌های صورت گرفته بتواند نظر بسیاری از علاقمندان را به سوی خود جلب کند.

مدل‌های نسل اول موستانگ

اولین مدل از نسل اول این خودرو بین سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۶۶ تولید شد. این ماشین در سه نسخه ۲ درب هاردتاپ، فست‌بک و کانورتیبل (روباز) طراحی شد. چراغ‌های گرد، جلوپنجره‌ی کشیده و سپر فلزی از مولفه‌های اصلی در طراحی این مدل محسوب می‌شود.

مدل دوم موستانگ در سال‌های ۶۷ و ۶۸ روی خط تولید قرار گرفت. این اتومبیل با حفظ ظاهر و اصالت از مدل پیشین، کمی کشیده و پهن‌تر شد و در شکل سپر، کاپوت و جلوپنجره کمی فرق کرد. هم‌چنین شکل چراغ‌ها کمی حالت اخم به خود گرفت تا از ظاهر مظلوم به جسور و خشن تبدیل شود.

سومین تحول در سال‌ ۶۹ رخ داد و بسیاری از علافمندان آن را به نام مک‌ وان (Mach 1) می‌شناسند. در این اتاق؛ چهره موستانگ خشن‌تر از همیشه شد تا با اخمی جدی‌تر و ظاهری کشیده‌تر، قلب عاشقان خودروهای آمریکایی را به لرزش دربیاورد. در  یک سال بعد هم، تغییراتی در دماغه اعمال شد تا حس بیشتری از یک ماشین اسپرت به نمایش گذاشته شود.

درنهایت در سال ۱۹۷۱ برای آخرین بار تغییرات اساسی در چهره‌ی موستانگ اعمال شد. در این اتاق، از جذبه و ظاهر اسپرت مدل‌های قدیمی‌تر موستانگ کاسته شد. با این حال، عده‌ای از خودرودوستان طرفدار چهره‌ی متمایز این اتاق هستند. ترکیب چراغ در جلوپنجره از کلیدی‌ترین تغییرات در زبان طراحی موستانگ بود.

اضافه کردن آدرس

ایران